Блог

Верховний Суд: висновок оцінювача є належним та допустимим доказом на підтвердження розміру матеріальної шкоди завданої злочином

Верховний Суд: висновок оцінювача є належним та допустимим доказом на підтвердження розміру матеріальної шкоди завданої злочином

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у своїй постанові від 20.09.2018р., розглядаючи справу № 234/1418/16-к, погодився з висновками викладеними у вироку Краматорського міського суду Донецької області та ухвалі Апеляційного суду Донецької області про те, що висновок оцінювача є належним та допустимим доказом на підтвердження розміру матеріальної шкоди завданої злочином.

Так, судом першої інстанції у вказаній вище справі було визнано необґрунтованими доводи захисника щодо неналежності товарознавчої експертизи, якою оцінено вартість викраденого майна та розмір матеріальної шкоди завданої злочином, з огляду на те, що висновок складено не судовим експертом, а оцінювачем.

Місцевим судом відзначено, що: товарознавчу експертизу проведено оцінювачем, який має кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з правом проведення оцінки об’єктів в матеріальній формі; інформацію про цього оцінювача внесено до Державного реєстру оцінювачів та суб’єктів оціночної діяльності; у 2014 році останній отримав посвідчення про підвищення кваліфікації та сертифікат суб’єкта оціночної діяльності в вищенаведеного напрямку оцінки майна терміном дії до 2017 року.

Таким чином оцінювач є кваліфікованим та сертифікованим фахівцем, якому дозволена практична оціночна діяльність.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 91 КПК України у кримінальному провадженню підлягають доказуванню вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.

Згідно п. 6 ч. 2 ст. ст. 242 КПК України слідчий або прокурор зобов’язаний звернутися до експерта для проведення експертизи щодо: визначення розміру матеріальних збитків, шкоди немайнового характеру, шкоди довкіллю, заподіяної кримінальним правопорушенням.

Разом з тим, згідно ст. 7 ЗУ «Про судову експертизу», виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов’язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз. Для проведення деяких видів експертиз, які не здійснюються виключно державними спеціалізованими установами, за рішенням особи або органу, що призначили судову експертизу, можуть залучатися крім судових експертів також інші фахівці з відповідних галузей знань.

З огляду на вказане, враховуючи те, що товарознавча експертиза не відноситься до тих видів експертиз, що здійснюються виключно державними спеціалізованими експертними установами, то до її проведення можуть залучатися також інші фахівці з відповідних галузей знань. Таким чином, складання відповідного висновку оцінювачем, який є кваліфікованим та сертифікованим фахівцем і якому дозволена практична оціночна діяльність з такого напрямку оцінки майна як оцінка об’єктів у матеріальній формі, суд вважає правомірним, а наявну товарознавчу експертизу – належним та допустимим доказом.

Поділитися записом: